Gegužės 12 d. įvyko puiki konferencija, skirta transplantacijai. Ją suorganizavo Nacionalinis transplantacijos biuras kartu su Lietuvos Transplantologų Asociacija. Po labai šilto ir jausmingo Audronės Būziuvienės pranešimo apie donorystę, išgelbėtus pacientus ir pasiaukojamą NTB darbą, toliau sekė abiejų Lietuvos transplantacijos centrų rezultatų palyginimas. Per 4 m. laikotarpį (2013-2016 m.) viso buvo paruoštas ir persodintas 351 inkstas (metų vidurkis Lietuvoje 87 inkstai). Lyginant donorines ligonines, per 4 metus Kauno klinikos paruošė 142, Vilniaus ligoninės 121 ir likusios Lietuvos ligoninės 88 inkstus. Per pastaruosius metus Vilniaus regione pagerėjo mirusių donorų išaiškinamumas, padaugėjo paruoštų organų transplantacijai.
Mes, nefrologai, toliau pirmaujam pagal persodintų organų skaičių. Taip pat galime pasigirti, kad mes pirmieji iš visų paruošėme Transplantacijos paslaugų teikimo aprašą 2006 m. ir tai atlikome LNDTA rėmuose, ilgamečio prezidento prof. V. Kuzminskio iniciatyva. 2014 m. atnaujinome šį aprašą, papildydami naujais etapais, o dabar vėl abiejų transplantacijos centrų nefrologaikartu su NTB sprendžia apie išankstinės (preemptive) transplantacijos indikacijas. Nei vienoje kitoje transplantacijų srityje taip aktyviai ir operatyviai nėra prižiūrimi ir tobulinami aprašai.
Bendra reglamentuota tvarka, specialistų bendradarbiavimas, turbūt, ir nulėmė panašius abiejų centrų inkstų transplantacijos rezultatus, išgyvenamumus. Apjungus Eglės Dalinkevičienės disertacinę medžiagą su Eglės Ašakienės pateiktais duomenimis, gautųsi pilnas inkstų transplantacijų Lietuvoje vaizdas. Taip siūlo prof. Marius Miglinas ir aš jam pritariu.
Ateities darbai ir problemos.Tai „mirusios sielos“ (amžinai atidėti recipientai) laukiančiųjų inksto transplantacijos sąraše. Nepakankamai aktyviai vykstanti pakartotinė laukiančiųjų transplantacijos patikra kas 2 metai, todėl atsiradus donorui ir tiriant iškviestus recipientus, vis dar dažnokai randamos medicininės kontraindikacijos. Apie 10 proc. laukiančiųjų yra sensibilizuoti, todėl jiems kryžminės reakcijos kaip taisyklė būna teigiamos. Jiems labai sunku rasti tinkamą donorą Lietuvoje, reikėtų kad NTB padėtų išplėsti donoro parinkimo galimybes per tarptautines organų mainų programas.
Štai tokios mintys po transplantologų susitikimo.
Jūsų prezidentė,
Prof. Inga Arūnė Bumblytė